Przejdź do treści

Uwaga kleszcze !

Uwaga kleszcze !

Inspekcja sanitarna nie prowadzi badań kleszczy w kierunku obecności chorobotwórczych patogenów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie w ślad za  Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Warszawie informuje, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ani żadna z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa mazowieckiego nie prowadzą badań diagnostycznych kleszczy w kierunku obecności chorobotwórczych patogenów, np.: krętków borelii.

W laboratoriach mazowieckiej inspekcji sanitarnej  realizowane są badania serologiczne w kierunku obecności przeciwciał krętków borelii poprzez pobranie krwi pacjenta ukąszonego i oznaczenie w badanym materiale przeciwciał w klasie IgM i IgG metodą immunoenzymatyczną ELISA (wstępny test przesiewowy). Potem, jeśli wynik jest dodatni lub wątpliwy wykonuje się test potwierdzenia techniką „Western blot”.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty i cen wykonywanych badań są dostępne w Laboratorium Wirusologii i Serologii WSSE w Warszawie pod nr telefonu (22) 432 10 21.

Badania kleszczy pod kątem obecności patogenów chorobotwórczych przeprowadzają niektóre laboratoria komercyjne. Ich ofertę można znaleźć w Internecie.

Uwaga kleszcze !

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie KLESZCZY, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.
Zachorować na KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU ORAZ INNE CHOROBY ODKLESZCZOWE może każdy i w każdym wieku
Warto zabezpieczyć się przed ewentualnym zachorowaniem.
W Polsce terenami endemicznymi - zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe  są województwa: podlaskie, mazursko –warmińskie , dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.
 

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

ZAREJESTROWANE ZACHOROWANIA NA BORELIOZĘ I KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

 

BORELIOZA

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

2015 rok

1432 zachorowań

15 zachorowań

I kwartał 2015

229 zachorowań

0 zachorowań

I kwartał 2016

232 zachorowań

2 zachorowań

 

Eksperci na podstawie prowadzonych badań ostrzegają, że  nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej.

Wiele ciekawych informacji dotyczących zagrożeń wywołanych przez kleszcze i sposobach profilaktyki można znaleźć na stronie internetowej: szczepkleszcz.pl 
Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:
·         zakładanie koszul z długim rękawem
·         zakładanie długich spodni
·         zakładanie zakrytych butów
·         stosowanie nakrycia głowy
ponadto niezwykle ważne jest również:
·         stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET),  który rozpyla się na ubranie i osłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub PERMETRYNĘ, którą spryskuje się tylko ubranie
·         częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w  zgięciach stawowych, głowie, rekach, nogach, pachwinach   - w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza
·         właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece)
Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, udajmy się na pogotowie.
Usuwanie kleszcza krok po kroku
·         wysterylizuj spiczastą pęsetę do usuwania kleszczy
·         chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry
·         delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę
·         po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości
·         miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym
·         po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem

·        
Choroby od kleszczowe zwykle kojarzą się z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Jednak chorób odkleszczowych jest dużo więcej: babeszjoza, bartonelloza, erlichioza i często towarzyszą boreliozie.
Czego nie robić podczas usuwania kleszcza?
·         nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowany płyn
·         nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele
·         nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji
·         nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami
Dostępna jest szczepionka przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, która zalecana jest osobom szczególne narażonym na ukąszenia kleszczy.
Pełny cykl szczepienia to trzy dawki w terminie:
I dawka – dzień rozpoczęcia szczepień
II dawka – w odstępie od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dawki pierwszej
III dawka - w odstępie od 5 do 12 miesięcy od dawki drugiej
Pełny cykl szczepienia uodparnia na 3 lata, po pierwszej dawce przypominającej następne podaje się co 5 lat.
Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie z Lyme.

 

Wróć